Turawa – Ruiny Barokowego Pałacu

2016 r 324
Pałac w Turawie został wzniesiony w połowie XVIII w. dla właściciela tutejszych dóbr Martina Scholza von Loewencorne, który w 1712 r. kupił wieś od Karola Blankowskiego. Ten bogaty szlachcic zbudował rezydencję, które jest dziś południowym skrzydłem pałacu. Jego syn Anton kontynuował rozbudowę rezydencji o następne skrzydło. Jemu zawdzięcza się powstanie w 1751 r. kaplicy w wieży. Pałac kolejny raz był rozbudowywany w 1761 r. i wówczas dobudowano północne skrzydło oraz bramę wjazdową.
2016 r 325
W połowie XIX w. kolejny właściciel rezydencji – hrabia von Garnier Turawa dokona modyfikacji. Ostatnim właścicielem dóbr był hrabia Hubertus von Garnirer – turawa, któremu zawdzięczamy dobudowanie drugiego skrzydła pałacu. Rodzina vin Garnier przekazała pałac w 1937 r. na sierociniec.
2016 r 326
W czasie II wojny światowej rezydencja została rozgrabiona, a po wojnie majątek przejął Skarb Państwa. w 1949 r. utworzona w pałacu Dom Dziecka, a wnętrza zostały przebudowane dla potrzeb dzieci. Dziś pałac stoi opuszczony i niszczeje. Województwo opolskie.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s