Brzeźnica-Kolonia – Baza Głowic Nuklearnych

lato 2013 238
Po 1945 r. wielka ilość stacjonujących w Polsce żołnierzy rosyjskich wymagała wybudowania na naszym terenie odpowiednich baz i instalacji wojskowych. Jedna z takich jednostek wojskowych powstała w Bornym Sulinowie, która pod swoim zwierzchnictwem miała tajną bazę w Kolonii-Brzeźnicy.
lato 2013 247
Tereny były tak tajne, ze w ewidencji gruntów widniały jako tereny leśne, były oderwane od struktury terytorialnej Polski i były eksterytorialnym terenem ZSRR w Polsce.
lato 2013 237
Przez niemal 20 lat okoliczna ludność żyła w nieświadomości, że mieszkają w pobliżu bazy mającej w swoich magazynach głowice nuklearne.
lato 2013 236
Wszystko było ukryte w wielkim sosnowym lesie nieopodal dolinki przez którą płynie rzeka Pilawa. Wg odtajnionej przez ministra Radosława Sikorskiego teczki o kryptonimie „Wisła” miały się tam znajdować głowice nuklearne.
lato 2013 249
Tajne porozumienie między rządami PRL-u i ZSRR z 1956 r. mówi o wybudowaniu trzech instalacji wojskowych i składowaniu w nich 178 szt głowic nuklearnych o różnej mocy.
lato 2013 252
W spadku po Rosjanach pozostały nam betonowe silosy ruchomych wyrzutni rakiet, kilkumetrowej średnicy tunele, które były zamaskowane grubą warstwą ziemi. Obok silosów były magazyny, które mieściły zapasy głowic.
lato 2013 253
Obecnie większość obiektów została zdemontowana i wywieziona. To ciekawe miejsc można penetrować, zachowując ostrożność. Teren jest wolny od skażeń i nie wykazuje promieniowania. Województwo wielkopolskie.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s