Objezierze – Pałac Węgorzewskich

Pałac w Objezierzu został wybudowany latach 1792-98 w stylu klasycystycznym dla rodziny Węgorzewskich herbu Leszczyc. Ostatni potomek rodu gen. Wojciech węgorzewski, syn szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zawarł związek małżeński z Anielą Kwilecką.
On to w latach 18440-41 przebudował pałac podwyższając budowlę o jedną kondygnację i dodał salon na piętrze. Równocześnie z rozbudową pałacu założono park krajobrazowy. Aniela Węgorzewska, kobieta bardzo światła, szybko przejmuje władanie Objezierzem, kierując jego życiem gospodarczym i kulturalnym. W pałacu przebywał Adam Mickiewicz i Józef Kraszewski. Śmierć generałowej Węgorzewskiej rozpoczął długi okres sporów o majątek, a jego literacką puenta stał się fragment „Pana Tadeusza”.
Po II wojnie światowej majątek przejęło państwo, a w pałacu urządzono szkołę. W 1988 r. pałac został odrestaurowany i obecnie należy do Zespołu Szkół Rolniczych, która urządziła w nim internat. Obecnie po trwającym wiele lat procesie rezydencja powróci do rodziny Turów – ostatnich właścicieli majątku. Województwo wielkopolskie

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s