Ostrów Lednicki

Ostrów Lednicki to jedno z najważniejszych miejsc kształtowania się polskiej państwowości. Wyspa była zamieszkana już w okresie neolitu (18000 r. p,n.e), a za panowanie Mieszka I i Bolesława Chrobrego stała się jednym z największych ośrodków obronnych i administracyjnych tworzącego się państwa polskiego.
W pobliżu prowadził ważny szlak strategiczni-handlowy z Poznania do Gniezna. W połowie XIX w, rozpoczęto tu badania archeologiczne.
Wiadomo, że na wyspie rezydował książę Mieszko I z którego polecenia wzniesiono pałac i kaplicę. Odkryto również dwa baseny chrzcielne , co pozwala przypuszczać, że w palatium na Ostrowie Lednickim w Wielką Sobotę 666 r. odbył się chrzest Mieszka I i jego dworu.
Wyspę z lądem łączyły dwa drewniane mosty, wsparte na palach wbitych w dno jeziora. Prawdopodobnie na wyspie urodził się Bolesław Chrobry.
W 1000 roku podejmował on cesarza Ottona II, który uznał Bolesława za suwerennego władcę, a następnie poszedł pieszo po czerwonym suknie do Gniezna, do groby św Wojciecha. Postacie od lewej; biskup Radomir Gaudenty, Bolesław Chrobry oraz cesarz Otton II.
Gród na Ostrowie Lednickim został zniszczony podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława w 1038 r. Na jeziorze Lednickim jest pięć wysp, z których Ostrów Lednicki jest największą. Głębokość jeziora wynosi ok 15 m., a powierzchnia 348 ha. Województwo wielkopolskie.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s