Promnice – Pałacyk Myśliwski

Inicjatorem budowy pałacu był Adam Promnitz.
Obiekt został zbudowany w latach 1760 – 1766 w pięknych lasach nad jeziorem Paprociańskim.. Po latach, kiedy pałac chylił się ku upadkowi, książę pszczyński Hans Heinrich XI Hochenberg postanowił wybudować nową rezydencję – pałacyk myśliwski. Budowla w stylu neogotyku angielskiego powstała w 1861 r.
W 1967 r. w niewyjaśnionych okolicznościach pałac spłonął ale już w 1968 r został odbudowany i w tej formie istnieje do dziś. Nowy obiekt posiada dodatkowe wykusze w parterowych pomieszczeniach oraz dodatkowe wieże.

Pałac promnicki gościł znakomitości, którzy byli zapraszani do Puszczy Pszczyńskiej na polowania. Przebywali tu m. innymi Wilhelm I, Friedrich XV von Hohenzolern – król Prus i Wilhelm II cesarz Nieniec.
Po 1938 r. pałac był własnością Hochbergów, którzy przekazali go państwu. Po wojnie majątek był własnością Lasów Państwowych, następnie kopalń węgla, a od 2003 r. stał się własnością Skarbu Państwa. Obecnie w zameczku znajduje się restauracja. W 2018 r. Skarb Państwa przekazał pałacyk Muzeum Zamkowemu w Pszczynie.
W 1864 r. na dziedzińcu pałacyku została wzniesiona figura przedstawiająca patrona myśliwych św. Huberta z jeleniem. Województwo śląskie
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s