Witostowice – Ruiny Zamku Rycerskiego

DSC_0223
Zamek nawodny położony u podnóża wzgórz strzelińskich powstał prawdopodobnie w XIV w.. Pierwszym znanym z przekazu właścicielem Witostowic był Jan, syn Żerucha.
DSC_0225
W latach 1463-97 właścicielami został ród von Stoch, którzy przebudowali zamek na potężną renesansową rezydencję o charakterze obronnym. Od 1578 r. obiekt stanowił własność cesarską, a dobrami zarządzali rycerze rodu von Burghaus.
DSC_0221
W 1789 r. dobra nabyli cystersi z Henrykowa i zlecili remont wzbogacając zamek o figurki świętych. Po ukończeniu remontu wybuchł pożar, który wszystko zniszczył. Odbudowano tylko pomieszczenia użytkowe, przez co zamek stracił swój dotychczasowy charakter. W 1810 r. dobra zostały zakonnikom odebrane i w zamku utworzono mieszkania dla pracowników.
DSC_0219
Od 1945 r. działał tu PGR, co przyczyniło się do kompletnej dewastacji. Kompleks składa się z kilku połączonych budynków otoczonych fosą. Nad dziedzińcem zwracają uwagę kwadratowa wieża i okrągła baszta. (te informacje pochodzą od miejscowej ludności)
DSC_0227
Obecnie zamek stanowi własność prywatną i jest w stanie zaawansowanej ruiny. Obiekt jest zamknięty, a wejście na jego teren jest surowo wzbronione. Województwo dolnośląskie.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s